pompa ciepła

Co to jest współczynnik COP?

Współczynnik COP to parametr, który ma znaczenie w przypadku montażu pomp ciepła korzystających z odnawialnych źródeł energii. Jeśli planujesz taką inwestycję, sprawdź, co oznacza współczynnik COP i jak przekłada się on na oszczędności.

Współczynnik COP służy do oznaczania wydajności pompy.

Współczynnik COP, czyli Coefficient of Performance wyraża stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Za jego pomocą dowiesz się, w jakim stopniu pompa ciepła wykorzystuje ciepło ze środowiska naturalnego w stosunku do zużycia prądu. Im wyższy COP, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła będzie wymagało mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Planujesz zakup pompy ciepła? Sprawdzaj nie tylko jej moc.

Choć przede wszystkim interesujemy się parametrami takimi jak moc, to jednak COP jest ważnym współczynnikiem, od którego tak naprawdę zależeć będą wydatki. W przypadku inwestycji w pompy ciepła, sama cena niewiele powie o realnym koszcie codziennego użytkowania. Dlatego jeśli pompa ciepła jest droższa, lecz posiada wyższy współczynnik COP, warto rozważyć taką inwestycję.

Co robić, by pompa działała efektywnie?

Stosunkowo niewielka popularność pomp ciepła wykorzystujących odnawialne źródła energii wynika często z niewiedzy użytkowników oraz nieodpowiedniej regulacji. Prawidłowo ustawione pompy ciepła są w zasadzie bezobsługowe, dlatego warto postawić na pompy oferowane przez renomowane firmy o dużym doświadczeniu. W ten sposób możesz liczyć na montaż wykonany przez profesjonalistów.

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła? Sprawdź współczynnik COP.

Przelicznik jest bardzo prosty: jeśli zapotrzebowanie domu na ciepło wynosi 8 kW, a COP podany przez producenta wynosi 4, to pompa jest w stanie pobrać ze środowiska 6kW energii, a jedynie 2 kW energii elektrycznej, by pompa zyskała energię na rozruch oraz działanie. COP jest współczynnikiem wyznaczanym w warunkach laboratoryjnych, więc może ulegać zmianie w zależności od zmian temperatury wody w instalacji. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *