ogrzewanie

Czy ekologiczne ogrzewanie musi być drogie?

Na etapie projektowania domu lub planowania generalnego remontu konieczny jest wybór sposobu ogrzewania. O ile w nowoczesnych domach coraz częściej wybiera się ekologiczne rozwiązania, to jednak co zrobić w przypadku starszego budynku?

Przede wszystkim odpowiednia izolacja.

Nawet najlepsze ogrzewanie nie będzie efektywne, jeśli ciepło będzie uciekało z domu przez nieszczelne okna czy nieocieplone ściany. Zastanów się, w jaki sposób możesz powstrzymać stratę energii cieplnej. Nieszczelne okna powodują szybsze wyziębienie pomieszczeń, jednak często mamy do czynienia również z mniej oczywistą utratą ciepła. Jeśli nie wiesz, dlaczego w Twoim domu jest zawsze zimno – zdecyduj się na usługi kamery termowizyjnej, dzięki której określisz źródło problemu.

Przygotuj listę wad i zalet.

Zanim rozpoczniesz montaż nowego systemu ogrzewania, zapoznaj się z zaletami i wadami poszczególnych rozwiązań. Jeśli szukasz bezobsługowego sposobu na ogrzewanie domu, które jednocześnie wiąże się z dużą oszczędnością – postaw na ekologiczne pompy ciepła.

Przy kalkulacji bierz pod uwagę dalszą perspektywę.

Przeraża Cię cena założenia nowej pompy ciepła oraz stworzenia całego systemu ogrzewania? Nie skreślaj tego rozwiązania od razu. Owszem, piece na paliwo opałowe będą o wiele tańsze, jednak musisz pamiętać nie tylko o samym urządzeniu, ale również materiale opałowym. Ceny gazu czy oleju systematycznie rosną: po kilku latach może się okazać, że nawet oszczędne korzystanie z ogrzewania będzie wiązało się z dużym kosztem rocznym. W przypadku pomp ciepła początkowy wysoki koszt montażu równoważy tania eksploatacja.

Skorzystaj z dofinansowania.

Obecnie dzięki specjalnym programom dofinansowań możesz bez problemu uzyskać środki do wymiany systemu ogrzewania na ekologiczne rozwiązanie. Dzięki temu duży koszt montażu oraz materiałów nie jest już przeszkodą przy przejściu na ekologiczne sposoby ogrzewania – sprawdź, ile środków możesz odzyskać oraz jakie wymagania musi spełniać gospodarstwo domowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *