wymiennik ciepła

Czy warto inwestować w GWC – gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła to uzupełnienie systemu wentylacji oraz ogrzewania domu. Zastosowanie tego prostego rozwiązania sprawia, że poprzez wykorzystanie darmowej energii skumulowanej w gruncie masz możliwość dodatkowego podgrzewania powietrza zimą oraz chłodzenia latem jeszcze przed dostaniem się do rekuperatora.

Korzystaj z darmowej energii z gruntu dzięki GWC.

GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie wykorzystujące zjawisko zdolności gruntu do utrzymywania stałej temperatury – na głębokości 1,5 metra jest to ok. 4 stopni. Wprowadzenie rury PCV i podłączenie jej do systemu ogrzewania lub zastosowanie specjalnego wymiennika żwirowego sprawia, że powietrze zewnętrzne zimą ogrzewa się wstępnie, zaś latem – ochładza.

Czy warto zdecydować się na GWC?

GWC z jednej strony chroni system rekuperacji przed zamrożeniem, z drugiej – latem stanowi doskonałe rozwiązanie na gorące dni. Zamiast inwestować w klimatyzację, za pomocą wymiennika ciepła masz możliwość obniżenia temperatury wewnątrz budynku bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Choć w przypadku większych budynków GWC może być niewystarczające, to jednak warto skorzystać z możliwości uzupełnienia systemu wentylacji.

Jakie wymagania powinien spełniać system?

Przede wszystkim gruntowy wymiennik ciepła powinien zostać zamontowany poniżej poziomu przemarzania gruntu – niezbędne jest zainstalowanie systemu na odpowiedniej głębokości. W zależności od regionu będzie to głębokość ok. 1 metra. W przypadku montażu rur należy zwrócić uwagę na konieczność zachowania spadku 1 proc. na całej długości, by zapobiec zaleganiu wilgoci wewnątrz rur.

System wymiany ciepła powinien być przede wszystkim dostosowany do parametrów gruntu.

Jeśli zdecydujesz się na montaż gruntowego wymiennika ciepła, masz do wyboru nie tylko wymienniki rurowe i żwirowe, ale również płytowe oraz glikolowe – w zależności od parametrów gruntu oraz wielkości działki specjaliści pomogą Ci w wyznaczeniu odpowiedniej głębokości oraz podpowiedzą w kwestii rodzaju. Więcej o ogrzewaniu na https://www.broetje.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *