wymiennik-ciepla

Gruntowy wymiennik ciepła – alternatywa dla klimatyzacji

Gruntowy wymiennik ciepła jest stosunkowo prostym rozwiązaniem, które pozwala nie tylko na efektywniejsze ogrzewanie domu, ale również obniżenie jego temperatury latem. Realnymi korzyściami z tego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność środków.

Jak radzić sobie podczas letnich upałów?

Odpowiednio zaprojektowany oraz izolowany dom powinien trzymać ciepło w czasie zimy oraz nie dopuszczać do nadmiernego nagrzewania pomieszczeń latem. Realnie jednak ciężko uniknąć gorąca w czasie upalnych miesięcy: ciepłe powietrze wpada do domu – próbujemy z nim walczyć poprzez wentylatory lub przeciągi. Klimatyzacja nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem w naszej strefie klimatycznej; częściej spotkamy ją raczej w biurach. Sposobem na ochłodzenie pomieszczeń jest także gruntowy wymiennik ciepła.

Na jakiej zasadzie działa GWC?

Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje właściwości gruntu oraz stałą temperaturę panującą na określonej głębokości. Dzięki temu powietrze wpadające zimą przez system wentylacji jest cieplejsze, zaś w miesiącach letnich – chłodniejsze. Specjalnie zaprojektowany system wykorzystuje rury, pojemnik ze żwirem lub inne nowoczesne i zarazem proste rozwiązania.

Jakie są zalety gruntowego wymiennika ciepła?

Przede wszystkim cały system jest stosunkowo prosty – jego montaż nie wymaga wielu skomplikowanych projektów, zaś realizacja przebiega szybko i bezproblemowo. Ponadto w przeciwieństwie do dużych klimatyzatorów nie generuje on hałasu oraz nie szpeci fasady budynku. Jeśli szukasz rozwiązania dla domu jednorodzinnego, GWC działający przez cały rok będzie świetnym sposobem na dodatkowe oszczędności.

GWC to nie klimatyzacja.

Choć zalety tego rozwiązania są niewątpliwe, to jednak musisz zapamiętać, że wymiennik ciepła nie jest profesjonalnym systemem klimatyzacji. Nie umożliwia ustawienia niskiej temperatury w pomieszczeniu, a jedynie obniżenie jej podczas upałów. Jeśli jednak potrzebujesz taniego i prostego w eksploatacji rozwiązania do domów prywatnych, GWC stanowi wartą rozważenia propozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *