odpowiecznik

Jak dobrać czerpnie powietrza?

Czerpnie powietrza to rozwiązania umożliwiające pobór powietrza wykorzystywanego przy wentylacji całego budynku. Ich charakterystyczny kształt chroni również wlot kanału wentylacyjnego przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Aby cały system wentylacyjny był efektywny, konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie czerpni oraz wybór właściwej do danego miejsca czerpni.

Gdzie montować czerpnie powietrza?

Ze względu na lokalizację czerpnie powietrza mogą być wykorzystywane w instalacjach z gruntowym wymiennikiem ciepła – są to tak zwane czerpnie terenowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych są czerpnie ścienne, montowane w ścianie zewnętrznej budynku. Charakterystyczne małe wieżyczki to czerpnie dachowe; alternatywą dla nich mogą być czerpnie skośne, choć nie są one jeszcze najpopularniejszym rozwiązaniem. Aby cały system wentylacyjny działał bez problemów, należy zamontować czerpnie w pobliżu centrali, a sam kanał wentylacyjny nie powinien posiadać zbyt wielu załamań.

Zwróć uwagę, gdzie chcesz usytuować czerpnie powietrza.

Aby cała instalacja nawiewno – wywiewna działała sprawnie, konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie lokalizacji, w której ma być ustawiona czerpnia powietrza. Jeśli ustawisz czerpnie powietrza w pobliżu zakończenia wyrzutni powietrza, do pomieszczeń będzie dostawało się zużyte powietrze z mieszkań lub pomieszczeń gospodarczych.

Gdzie ustawić czerpnie dachowe?

W przypadku czerpni dachowych problemem może być odpowiednie ustawienie z powodu wykorzystywania dachu do montażu komina, anten oraz wywiewek wentylacyjnych, od których odległość powinna wynosić co najmniej 6 metrów.

Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu czerpni.

Czerpnia powietrza wyposażona w specjalną żaluzję będzie zabezpieczona przez dostępem zanieczyszczeń oraz ptaków lub gryzoni. Jeśli decydujesz się na czerpnię skośną montowaną w dachu, konieczne będzie zastosowanie specjalnych zbiorników, ponieważ sama budowa czerpni nie stanowi zabezpieczenia przed deszczem i śniegiem.

 

Więcej informacji o ogrzewaniu na https://www.broetje.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *