dom jednorodzinny

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to rozwiązanie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Dzięki swojej specyfice działania pozwalają na oszczędne i jednocześnie ekologiczne ogrzewanie budynków.

By pompa ciepła funkcjonowała prawidłowo, potrzebuje energii elektrycznej.

Pompy ciepła zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej, jednak aby ich działanie było możliwe, wymagane jest podłączenie do prądu. W zależności od specyfiki gruntu oraz zastosowanego systemu możliwe jest pozyskiwanie większej części energii z wody lub gruntu. To sprawia, że pompa ciepła staje się alternatywą dla innych rozwiązań w zakresie ogrzewania.

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła składa się z parownika, w którym mieszanina cieczy i gazu ulega odparowaniu. Poprzez to działanie następuje odbiór energii cieplnej z z gruntu lub wody. Mieszanina w postaci pary trafia do sprężarki, gdzie następuje wzrost ciśnienia i temperatury. W skraplaczu z kolei mieszanina gazu i cieczy oddaje energię cieplną oraz napotyka zawór rozprężny zamykający obieg termodynamiczny – dzięki temu pompa ciepła ma zapewnioną cykliczność pracy.

Warunkiem działania systemu jest przede wszystkim jakość elementów.

Aby pompa ciepła działała niezawodnie i niezależnie od warunków atmosferycznych, niezbędne jest wcześniejsze wykonanie projektu całej instalacji. W przypadku ogrzewania podłogowego część instalacji jest zalewana przez posadzkę, więc aby zminimalizować ryzyko przeciekania należy sięgać wyłącznie po sprawdzone materiały.

Nowoczesne pompy ciepła to duża oszczędność.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła? Choć w początkowej fazie inwestycji konieczne jest poniesienie większych kosztów, to jednak sama eksploatacja jest o wiele tańsza. Zważywszy na tendencję wzrostową w zakresie cen paliwa opałowego – warto inwestować w pompy ciepła. Jednocześnie korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest rozwiązaniem, które sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Wykorzystuj zasoby których z pewnością nie zabraknie przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *