kran

Pompa ciepła a podgrzewanie wody

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane jako część systemu ogrzewania budynków, jednak nie jest to ich jedyna funkcja. Możesz zdecydować się także na pompy ciepła służące do podgrzewania wody użytkowej. Jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie?

Osobna pompa ciepła do podgrzewania wody może być precyzyjnie dopasowana.

Jeśli chcesz używać pompy ciepła wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, znając zapotrzebowanie na wodę domowników możesz precyzyjnie dobrać rozmiar pompy. Dzięki temu takie rozwiązanie może być instalowane również na niewielkiej powierzchni. W przypadku największej efektywności energetycznej pompy możliwe jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej nawet dla dziesięciu osób.

Pompa ciepła może być dodatkiem do systemów ogrzewania.

Jeśli w Twoim domu istnieje już system zajmujący się zarówno ogrzewaniem domu, jak i przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, poprzez inwestycję możesz obniżyć koszty codziennej eksploatacji. Zastosowanie pompy ciepła umożliwia zmniejszenie zużycia ciepła do ogrzewania wody nawet o 40%. Ponadto w okresie letnim cały system centralnego ogrzewania może być odłączony, a woda podgrzewana będzie wyłącznie przez pompę ciepła.

Aby pompa mogła podgrzewać wyłącznie ciepłą wodę użytkową, konieczna jest odpowiednia konserwacja.

Choć sam system bazujący na pompie ciepła jest w zasadzie bezobsługowy, to jednak należy zadbać o to, by uniknąć namnażania bakterii w zbiorniku – ciepła woda użytkowa może być podgrzewana do 65 stopni, jednak nie jest to wystarczająca do wybicia bakterii temperatura. Rozwiązaniem może być montaż specjalnej grzałki, dzięki której okresowo można przeprowadzić dezynfekcję zbiornika.

Jeśli chcesz obniżyć koszty podgrzewania wody, postaw na pompę ciepła.

W sezonie letnim zużycie gazu lub oleju opałowego to przede wszystkim podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. O wiele lepszym rozwiązaniem jest całkowite odłączenie ogrzewania w letnich miesiącach, a podgrzewanie wody za pomocą pompy ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *